Kosmosā pabijušais eksponāts – Suns Černuška

Uzrakstīja
14.03.2013 | Šķirkļi: Eksponātu galerija

Medicīnas vēstures muzejā jau kopš 1969.gada ir kāds ļoti vērtīgs un visu apmeklētāju iemīļots eksponāts – suns Černuška. Šis eksponāts neatstāj vienaldzīgu nevienu muzeja apmeklētāju, jo tas ir viens no retajiem Kosmosa bioloģijas un medicīnas ekspozīcijā esošajiem eksponātiem, kas tiešām ir bijis kosmosā. Tāpat eksponāts ir liecinieks zinātnes, tehnoloģiju un medicīnas attīstībai PSRS Kosmosa izpētes programmas ietvaros.

Suns Černuška kosmosā tika palaists 1961.gada 9.martā ar nepilotējamo kosmosa kuģi „Vostok”. Lidojuma laikā tas veica vienu apli ap Zemes orbītu, kas ir aptuveni 100minūtes. Kopā ar suni kosmosa kuģī atradās peles un manekens Ivans Ivanovičs, kas aizvietoja cilvēku. Lidojuma laikā sunim mērīja sirdsdarbības regularitāti, kas bija 101 – 169 sitieniem minūtē (miera stāvoklī 90 – 130), elpošanu, kas bija 26 -46 ieelpām minūtē (miera stāvoklī 18 -26), kā arī muskuļu impulsus un smadzeņu darbību. Lidojums bija veiksmīgs un Černuška piezemējās 260km attālumā no apdzīvotas vietas Kuibiševas. Šis lidojums bija modelēts tieši tā, kā bija jānorit pirmajam cilvēka lidojumam kosmosā. Drīz pēc tam, 25.martā, kosmosā palaida suni Zvjozdočku, kura arī veiksmīgi atgriezās uz Zemes. Līdz ar to varēja sākties jauns etaps PSRS Kosmosa apguves plānā, jo nosacījums, ka uz zemes pēc kārtas dzīviem ir jāatgriežas diviem suņiem, bija izpildīts un orbitālajā lidojumā varēja palaist cilvēku. 1961.gada 12.aprīlī kosmosā lidoja Jurijs Gagarins.

Suns Černuška nomira dabīgā nāvē un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, apmaksājot taksidermista pakalpojumus, savā krājumā ieguva šo vērtīgo eksponātu, kurš ir vienīgais šāda veida Kosmosa apgūšanas sākumu liecinieks visā Rietumeiropā.

Nav komentāru