No muskatrieksta līdz ziepēm: 18. gs. aptiekas trauka restaurācija

Uzrakstīja
2.04.2013 | Šķirkļi: Stāsti no krājumiem

Restaurējot muzeja krājumā esošo 18. gadsimta aptiekas koka trauku atklājās, ka sākotnēji tas lietots nevis muskatriekstu, kā tika uzskatīts, bet medicīnisko ziepju glabāšanai. Kā tā?

Koka aptieku trauki ir ne tikai vieni no senākajiem, bet arī visilgāk lietotajiem aptieku traukiem – tie tika izmantoti kā viduslaiku, tā vēl 20. gs. sākuma aptiekās. Mainoties ārstēšanas metodēm un parādoties jauniem medikamentiem, aptiekāri turpināja lietot jau esošos traukus, pāri vecajiem zāļu nosaukumiem pārlīmējot vai pārrakstot jaunus. Nereti muzejā nonāk aptieku trauki, kurus aptiekāri ir izmantojuši gadu desmitiem, pat gadsimtiem ilgi, un kur zāļu nosaukumi ir līmēti un krāsoti viens otram pāri vairākas reizes. Padalīsimies ar viena aptieku trauka restaurācijas pieredzi.

Muzeja krājumā atrodas 18. gs. beigu aptiekas koka stāvtrauks tumši brūnā krāsā ar līmētu papīra etiķeti „Nuces moschata”, kas, tulkojot no latīņu valodas nozīmē – Muskata rieksti. Muskatrieksts un tā apvalks izsenis bija pazīstams kā līdzeklis ēstgribas veicināšanai, bet 19. gadsimtā tas iemantoja popularitāti kā līdzeklis aborta izraisīšanai. Restaurācijas gaitā stāvtrauka iekšpuse un ārpuse tika attīrīta no putekļu slāņa un vecā pulvera paliekām. Noņemot līmēto etiķeti un atsedzot krāsojumu kārtu pa kārtai, atklājās cita gaiši brūnas krāsas etiķete ar vecāku uzrakstu „Pulv. Saponis medic.” – medicīnisko ziepju pulveris, kuru aptiekāri izmantoja kā sastāvdaļu dažādu ziežu u.c. zāļu formu ražošanai.

Restauratore Signe Lāce. Restaurācijas stadijas ir fotogrāfiski dokumentētas.

Nav komentāru