Ķirurgam ortopēdam Kristapam Jurim Keggi – 80

Uzrakstīja
12.08.2014 | Šķirkļi: Ievērojami ārsti
Fnp_8858

Pasaules latviešu ārstu 4.kongresā Rīgā

 

Izcilajam latviešu ārstam un Paula Stradiņa balvas laureātam Kristapam Jurim Keggi 9.augustā apritēja 80 gadi. Viņš ir vispāratzīts ASV ortopēds, Amerikas Ortopēdijas akadēmijas loceklis un mūsdienu Latvijas ortopēdu paaudzes veidotājs.

Viņa ķirurģiskā meistarība ir pasaules līmenī. Savā praksē ārstējis ļoti daudz un dažādus cilvēkus, kā, piemēram, operējis Džordža Buša seniora ģimenes locekļus, Latvijas olimpieti Valdi Muižnieku (basketbolists, vairākkārtējs olimpisko spēļu medaļnieks PSRS komandas sastāvā), kurš pateicībā ārstam uzdāvinājis Romas olimpisko spēļu sudraba medaļu.

 

MVM_47419_Ff_6173

Ziemassvēkti ģimenes lokā ASV. No kreisās:Dr. Jāņa Keggi vedekla Džūlija ar Māru, Ruta Keggi ar mazmeitu Katrīni, Eduards. Otrajā rindā: Andrejs, Ludis un Kristaps Keggi, Džīnija ar Jāni Keggi, Ludis un Minna Bērziņi

Kristaps Keggi ir dzimis 1934.gadā Rīgā ārsta ģimenē, tomēr lielāko mūža daļu ir pavadījis emigrācijā. Jau 1944. gada 1. oktobrī Keggi ģimene – Jānis (Paula Stradiņa skolnieks), viņa dzīvesbiedre Ruta un četri dēli – Jānis, Kristaps, Andrejs un Ludis – aizbrauca no Latvijas uz Vāciju, vēlāk nonāca franču zonā, kur tēvs drīz vien sāka strādāt par ārstu. Savukārt 1949. gadā ģimene pārcēlās uz ASV, kur viņus uzņēma latviešu mācītājs Rihards Zariņš, ķirurgu Bertrama un Kristapa Zariņu tēvs. Medicīnisko izglītību ieguvis 1955. gadā Jeila universitātē, bet 1959. gadā aizstāvējis doktora grādu.

Sākotnēji Kristapu Keggi interesēja sirds ķirurģija un ortopēdija. Radās iespēja stažēties Svētā Lūka – Rūzvelta slimnīcā (St.Luke’s – Roosevelt Hospital Center), bet rezidentūrā jau Jeila Ņūheivenas slimnīcā (Yale–New Haven Hospital), kā arī Rūzvelta slimnīcā. Studēdams pēdējā kursā, K. Keggi iepazinās ar Jeila universitātes ortopēdijas profesoru Veinu O. Sautviku, kura ietekmē sāka specializēties ortopēdijā. 1964. gadā K. Keggi ieguva ortopēda traumatologa sertifikātu, kas deva iespēju strādāt Voterberijas (Waterbury Hospital) hospitālī. Papildus strādāja arī par ortopēdijas un rehabilitācijas profesoru Jeilas universitātē. Kopš 1992.gada ir Voterbertijas slimnīcas Ortopēdijas centra vadītājs, bet kopš 2007.gada – Ņūheivenas slimnīcas Locītavu endoprotezēšanas centra vadītājs.

Strādājot Voterberijas slimnīcā, Kristaps Keggi kļuva par vienu no izcilākajiem ASV ortopēdiem, kas specializējies locītavu aizstāšanā, operēdams galvenokārt ceļa un gūžas locītavu. Daudzas no izdarītājām operācijām bija tieši revīzijas operācijas, labojot citu ķirurgu ieliktās endoprotēzes. Profesors Keggi izgudroja jaunas ortopēdijas un ķirurģijas metodes, no kurām plašāk pazīstams saudzējošais griezums gūžas muskuļos, kas nodrošina tūlītēju muskuļu stabilitāti pēc operācijas. Šī metode tika ieviesta arī Latvijas ķirurģiskās ortopēdijas klīnikās Rīgā un lauku slimnīcās. Arī Latvijā Keggi veicis daudz operāciju gūžas un ceļa locītavas aizvietošanai, izdarījis paraugoperācijas, vadījis seminārus, lasījis lekcijas, konsultējis vairākus zinātniskus pētījumus.
Medicīnas fakultātes otrajā kursā Kristaps Keggi kļuva par ASV Bruņoto spēku rezerves leitnantu. Viņš pastāvīgi veica lielas ortopēdiskās operācijas. Sākoties Vjetnamas karam, K.Keggi saņēma pavēli doties Vjetnamu, kur dienēja 3. mobilajā ķirurģiskajā hospitālī (1965.-1966.). Grāmatā „100 Latvijas personības” pats Keggi atceras, ka „visšausmīgākais bija operēt pavisam jaunus zēnus — sakropļotus, sašautus, saspridzinātus, apdegušus.” Šajā laikā veicis neskaitāmas operācijas un ieguvis milzīgu pieredzi.

Ffp_3612

Pasaules latviešu ārstu 1.kongresa svinīgais gājiens 1989.gadā. No kreisās: prof. Kristaps Zariņš, prof. Bertrams Zariņš, prof. Kristaps Keggi un prof.Vikors Kalnbērzs

Pateicoties Viktora Kalnbērza sakariem, kura institūts ortopēdijā bija PSRS vadošais, radās iespēja noslēgt sadarbības līgumu ar Jeila universitāti, kurā strādāja K. Keggi. Šo laiku, kad pirmo reizi bija iespēja atlidot uz Latviju, labi apraksta Bertrams Zariņš. 1987.gadā viņš saņēmis vēstuli no profesora Viktora Kalnbērza, kurā viņš ziņoja, ka tā gada decembrī notiks 5. Vissavienības traumatologu un ortopēdu kongress un Latvijas pusei ir atļauts uzaicināt divus viesus no ārzemēm. Ceļa izdevumus nesegšot, bet uzņemšot gan. „Kāds prieks – iespēja braukt uz sapņu zemi Latviju, tikties ar kolēģiem!”. Bertrams Zariņš ar sajūsmu pieņēma šo uzaicinājumu. Tādas pašas atmiņas bija arī viņa jaunības draugam Kristapam Keggi, kurš arī pirmo reizi ieradās Latvijā.

Sākot ar 1987.gadu Keggi regulāri sāka braukt uz Latviju un sadarboties ar latviešu kolēģiem. Tas pamazām vērsās plašumā, sākot ar ortopēdiju un protezēšanu, medicīnu kopumā, neizpalika arī sports, folkloristika un muzeja darbs, pedagoģija un studentu korporācijas. 1989.gadā Kristaps Keggi bija viens no galvenajiem Pasaules latviešu ārstu 1. kongresa organizatoriem.

R 28360(1)

Brošūra “K.Keggi ortopēdijas fonda dienas PSRS”

Liels ir Kristapa Keggi devums Latvijas jauno ortopēdu skološanā. Viņš izveidoja t.s. Keggi ortopēdijas fondu, kas sniedz lielu materiālu palīdzību Latvijas ārstu un māsu kvalifikācijas celšanai ASV klīnikās. Keggi ortopēdijas fonds ir nodrošinājis iespēju mācīties ASV simtiem Latvijas ārstiem – ortopēdiem, anesteziologiem, sporta ārstiem un citiem speciālistiem. Par fonda līdzekļiem tika iegādāta arī jauna medicīnas aparatūra Latvijā. 1997.gadā periodiskajā izdevumā „Universitas” rakstīts, ka Fonda budžets ir 150 000 dolāru gadā. Tas ir salīdzinoši neliels, jo māju Ņūheivenā, kurā visu laiku ik pa 3-4 mēnešiem dzīvoja trīs fonda stipendiāti, Keggi īrēja ar atlaidi no Jeila universitātes slimnīcas. Arī par uzturu bija jāmaksā mazāk. „Es taisu 300 operāciju gadā un ienesu viņiem smuku naudiņu. Daudz ko no medicīnas aprīkojuma, ko vedu uz Latviju, es dabūju lētāk tāpēc, ka ar šīm firmām ilgstoši sadarbojos” – tā raksta Keggi.

 

Viena no Kristapa Jura Keggi sirdslietām ārpus mediķa profesijas ir sava vectēva Rīgas Skolotāju institūta vadītāja, folklorista, pedagoga, literatūrzinātnieka un mācītāja Luda Bērziņa (1870 – 1965) piemiņas saglabāšana Jaundubultos, kur jau 1990.gadā tika izveidots memoriālais muzejs. Keggi nodibināja Luda Bērziņa balvu un kļuva par galveno mecenātu. Laikā no 1994. gada līdz pat 2013. gada septembrim balva ik gadu tika piešķirta kultūras un izglītības darbinieku radošā konkursa uzvarētājiem.

Ffp_5638

Kristaps Zarinš saņem Paula Stradiņa balvu 1994.gadā Latvijas Zinātņu akadēmijā. No kreisās: Bijušais Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kārlis Ē. Arons, Kristaps Keggi un toreizējais Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Tālis Millers.

Būdams sportiskas dabas cilvēks, Kristaps Keggi organizēja un gādāja balvas ikgadējām Latvijas riteņbraukšanas sacensībām „Keggi velo”, kas 2013.gadā norisinājās Gulbenē. Keggi bijis arī Latvijas Riteņbraukšanas federācijas vadītājs. Bez tam profesors finansējis un atbalstījis veterānu sacensības akadēmiskajā airēšanā.

Kristapam Keggi ir daudz un dažādi apbalvojumi un goda apliecinājumi. Viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis (1990), Paula Stradiņa balvas laureāts (1994), apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (1995), Krievijas Medicīnas zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes Goda doktors, mecenāts medicīnā, izglītībā, sportā un kultūrā.

 

Muzejs sirsnīgi sveic godājamo Profesoru jubilejā!

 

Vairāk informācijas

Apinis, P. 100 Latvijas personību. – Rīga : Nacionālais apgāds : Lauku Avīze, 2006
Grīnberga, H. Latvijas zinātnieki pateicas Kristapam Keggi // Latvija Amerikā.- 1995.- Nr.1.- 12.lpp.
Grīnvalds, D. Darbīgais profesors Keggi //Rīgas Balss. -1997.- 15.dec.- 3.lpp.
Keggi piešķirta P.Stradiņa balva // Laiks.- 1994.- 10.dec.- 6.lpp.
Keggi, K. Keggi fonds -10// Universitas (Ņujorka). -1997.-Nr.78.- 79.-80.lpp.
Keggi, K. Otra tāda nav // Doctus. -2000. –Nr.3. -44.- 47.lpp.
Kovtuna, L. Stāsts par Hipokrata kalpiem- latviešiem // Laiks (Ņujorka).-2008.gada.-Nr.27.- 8.lpp.
Kristaps Juris Kegi // Zinātnes Vēstnesis. – 1990. – Nr.9.- 13.-14.lpp.
Poga, L. Kristaps Keggi. Intervijas.- Jumava, 2000
Sveicam jaunos LĀB Goda biedrus! // Latvijas Ārsts. -2009. -Nr.7/8 -7.lpp.
Viņš ārstē ASV prezidentu un Latvijas olimpieti Kristaps Keggi neaizmirst Latviju // Latvija Amerikā (Toronto) -2006.- Nr.31. – 16.lpp.

Nav komentāru